Вулиця П.Кравчика
Вбиральня по вул. Будівельників
Вбиральня по вул. Процишина
Вулиця Будівельників
Дендрологічний парк
Дендрологічний парк

Виконавчі органи ради

Середа 13 лютого стала дійсно страшним днем для двох ладижинських родин та всіх, хто виявився причетним до трагічного випадку, який трапився у третій школі.

У шкільній їдальні друг пригостив семикласника цукеркою, а дев’ятикласник попросив у нього цю цукерку. Той не дав. Через це між ними виникла суперечка. Мовляв, чому твої батьки тобі цукерки не купують?

На цьому інцидент не вичерпався. Розбірки продовжилися у класі, де навчається семикласник. У класній кімнаті дев’ятикласник завдав йому сильного удару в живіт. До речі, старший учень відвідує одну зі спортивних секцій міста, де займається боротьбою.

Вчителька помітила, що семикласник блідий та має нездоровий вигляд, і відвела його до медсестри у шкільний медпункт. Потім мамі семикласника зателефонувала медсестра, повідомивши ситуацію, що сталася. Мама прийшла до школи і забрала дитину додому. На той момент ні медсестра, ні вчителі, ні мати постраждалого учня не викликали лікаря і не звернулися до лікарні для обстеження дитини.

У четвер травмований хлопчик знаходився вдома, але згодом йому стало гірше. І вже у п’ятницю 15 лютого семикласника прооперували та видалили селезінку.

Медики передали інформацію стосовно цього інциденту правоохоронцям. Справа внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Поліцією розпочато кримінальне провадження за ч.1 ст.121 ККУ (умисне тяжке тілесне ушкодження). У подальшому суд визначить міру покарання, яка ляже на неповнолітнього правопорушника або його батьків.

Міський голова Ладижина Валерій Коломєйцев не залишився осторонь цього інциденту. У понеділок 18 лютого він провів нараду за участі своїх заступників, начальника відділу освіти, начальника відділу у справах дітей, юриста міськвиконкому, директорів міських шкіл та завучів з виховної роботи, прокурора місцевої прокуратури та інспектора ювенальної превенції поліції, директорів спортивних шкіл.

Міський голова наголосив на тому, що він постійно триматиме на контролі ситуацію з булінгом у міських школах та періодично збиратиме на наради всіх відповідальних осіб. На його думку, в жодному разі не можна приховувати подібні факти та потрібно оперативно на них реагувати.

Очільник міста висловив своє обурення через те, що факт побиття семикласника намагалися приховати. Але ця спроба не вийшла, тому що після удару настали досить важкі для учня наслідки.

Мер міста переконаний, що з булінгом потрібно боротися спільно. Тим більше, що нещодавно Верховна Рада прийняла закон, який дає всі інструменти для викорінення з суспільства такого зла, як цькування у школах.

Законом визначено, що булінг (цькування) - це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Закон вносить зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення, згідно з якими встановлюється відповідальність за булінг. Так, вчинення булінгу тягне за собою штраф від 850 грн. до 1700 грн. або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

За булінг, вчинений групою осіб або повторно, встановлено штраф від 1700 грн. до 3400 грн. або громадські роботи від 40 до 60 годин.

Булінг, вчинений дітьми від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.

Водночас законом визначено покарання за приховування випадків булінгу. Так, неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції про випадки булінгу тягне за собою штраф від 850 грн. до 1700 грн. або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

В.Коломєйцев підкреслив, що особисто здійснюватиме контроль за виконанням цього закону. В жодному разі не можна допускати замовчування подібних ситуацій. Якщо міському голові стане відомо про спроби педагогів приховати таку поведінку дітей, то він вимагатиме від начальника відділу освіти притягнути їх до дисциплінарної відповідальності.

- Чим більше ми приховаємо таких випадків, тим гіршою буде ситуація у місті, - наголосив міський голова. - Потрібно викорінювати це явище спільними зусиллями.

Також, за пропозицією міського голови, було вирішено провести одночасно у всіх школах урок на тему булінгу, під час якого дітям роздадуть листівки-пам’ятки про те, що це за явище, як себе поводити, якщо вони стали жертвою або свідком цькування.

Свою думку висловила прокурор Ладижинського відділу Бершадської місцевої прокуратури Оксана Веселовська. Вона переконана у тому, що у процесі викорінення булінгу треба бути активними всім: дітям, батькам і вчителям.

- На жаль, діти не навчені говорити про такі правопорушення. Найчастіше вони воліють мовчки терпіти знущання та не ділитися своїми шкільними проблемами з батьками, аби, на їхню думку, не ускладнити ситуацію.

Більшу частину часу діти проводять у навчальних закладах, саме тому психологи та класні керівники повинні звертати пильну увагу на їхній емоційний стан та вживати невідкладних заходів при виникненні подібних проблем, - сказала прокурор.

О.Веселовська підкреслила, що піддаватися цькуванню можуть не лише учні, а й вчителі та інші учасники освітнього процесу. Будь-хто з них може звернутися з заявою до поліції, якщо зазнали знущань.

Ще один нюанс, на який учителям потрібно обов’язково звернути увагу. За словами прокурора, адміністративну відповідальність за неповідомлення про випадки булінгу до правоохоронних органів несе директор навчального закладу. Тому всім педагогам слід бути більш уважними, аби не «підставити» свого керівника.

Висловилася прокурор і стосовно останньої події, яка сколихнула місто:

- На мою думку, є вина адміністрації та працівників навчального закладу, які вчасно не повідомили про цю подію, не викликали невідкладну допомогу та не направили дитину на обстеження. Разом із тим, у працівників медпункту не було підстав не віддавати травмовану дитину мамі.

Тим ладижинцям, які припускають, що справа буде «зам’ята», хочу сказати: наразі зареєстроване кримінальне правопорушення, тривають слідчі дії, призначена судова медична експертиза. Дана справа не буде закрита за заявою потерпілої сторони, оскільки не відноситься до справ приватного обвинувачення.

У свою чергу інспектор з ювенальної превенції Ладижинського відділу поліції Тетяна Кривенька закликала всіх учасників освітнього процесу повідомляти про випадки булінгу за номерами телефонів: 102 та 6-15-02. Існує також гаряча лінія з питань протидії булінгу. Безкоштовно телефонуйте за номером: 116 000.

У Ладижині повинно бути безпечне шкільне середовище. Щоб ладижинські учні та працівники шкіл ніколи не були у ролі жертв - не можна мовчати. Бо саме мовчання породжує безкарність.

Не мовчіть, якщо стали жертвою булінгу або знаєте про цькування у стінах школи. Повідомляйте в поліцію, тоді булерів покарають - штрафом чи громадськими роботами. Тільки так можна викорінити це явище.