Вулиця П.Кравчика
Вбиральня по вул. Будівельників
Вбиральня по вул. Процишина
Вулиця Будівельників
Дендрологічний парк
Дендрологічний парк

Виконавчі органи ради

Зазвичай в літню пору число людей, які шукають роботу, зменшується. Одні виїжджають за кордон, інші йдуть на тимчасовий підробіток. Яка ситуація на ринку праці нашого міста, чи дадуть субсидію безробітним, цікавилися ми у директора Ладижинського міського центру зайнятості Марії Колотило.

- За шість місяців цього року у міському центрі зайнятості надано соціальні послуги 1261 особі. Наразі в статусі безробітного на обліку перебувають 440 осіб, із них отримують допомогу 365.

- Зараз, згідно з новими правилами отримання субсидії, безробітнім, які хочуть отримати субсидію, потрібно обов’язково стояти на обліку в центрі зайнятості. Чи почало, у зв’язку з цим, більше людей звертатися до вас?

- Із 1 травня були внесені зміни до порядку оформлення вищезгаданої допомоги. Люди повинні або працювати або перебувати на обліку у службі зайнятості. Але у нас поки великого напливу немає, та й не може бути. В першу чергу, ми націлюємо увагу людей на те, що їм треба активно шукати роботу, а не просто зареєструватися в службі зайнятості і отримувати допомогу по безробіттю.

- Серед яких спеціальностей сьогодні найвище безробіття?

- Серед осіб, що зареєстровані як безробітні, найбільша частка жінок та молоді, 61,6% із них мають вищу освіту. За останнім місцем роботи вони працювали робітниками та службовцями (46 та майже 44% відповідно).

- Які професії затребувані?

- Найбільш гостро роботодавці відчувають потребу в водіях, таких вакансій нараховується 40. Їм пропонують до 10 тис. грн. зарплати. На підрозділи «Миронівського хлібопродукту» водії потрібні постійно, заробітна плата - 12 тис. грн. і більше. В рейтингу актуальних професій на нашому ринку праці - електромонтери. Таких вакансій нараховується 30 із зарплатою 7 тис. грн. Знову ж таки, на підрозділи «Миронівського хлібопродукту» потрібні техніки-електрики, техніки-механіки, зарплата 8-12 тис. грн.

Охоче беруть на роботу кваліфікованих зварників, яким готові платити до 9 тис. грн. Також актуальні вакансії касирів торгівельного залу, вантажників та барменів. Їм обіцяють до 6,5 тис. грн. У Ладижині актуальними вакансіями залишаються підсобні робітники, зарплата - 5-8 тис. грн.

- Які спеціальності краще обирати, щоб потім можна було заробляти гроші?

- У нас до цих пір усі хочуть мати вищу освіту. Але, на жаль, вкладення коштів у цю сферу не завжди приносить гарні результати. Молодь працює не за фахом, тому що деякі їхні спеціальності практично не затребувані на ринку праці.

Великий попит на IT-спеціалістів. Але зарплати в айті вже не ті, що були рік-два тому. Вони стали нижчими, тому що з’явилося багато фахівців, попит відповідно зменшився. Роботодавці в основному беруть працівників на фріланс, тобто на віддалену роботу.

- У свій час був надлишок юристів, економістів. Як зараз?

- Так і залишилося.

- Пенсійний вік підвищили, але на роботу не дуже охоче беруть 50-55 річних. Що пропонує ЦЗ для таких людей?

- Окремих вакансій для людей старшого віку у нас немає. А роботодавці не хочуть брати на роботу осіб старше 50 років. Ми пояснюємо роботодавцям, що люди старшого віку досвідчені фахівці, більш організовані та стабільні працівники. У них немає маленьких дітей, вони знають, чого хочуть, можуть більше присвятити себе роботі. На жаль, молодість переважає над досвідом. Та й хто візьме на роботу, наприклад, програміста, який закінчив навчання ще у 1980-х роках і вже не володіє знаннями, які б відповідали сучасним вимогам? Тому наше завдання - підвищити їхню кваліфікацію, а відтак конкурентоспроможність.

Для людей старшого віку в службі зайнятості існує програма надання ваучера на навчання. Право на одноразове їхнє отримання надається громадянам віком більше 45 років, за умови, що вони мають не менше як 15 років страхового стажу і не досягли встановленого законодавством пенсійного віку.

- Хто може стати на облік у ЦЗ і отримувати допомогу по безробіттю?

- Статус безробітного надається працездатним особам до призначення пенсії, які втратили роботу і готові шукати її, а також людям з інвалідністю, які вже отримують пенсію, але ще не є пенсіонерами за віком; незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування. Наприклад, якщо людина зареєстрована в Київській області, а проживає і працює в Ладижині, вона може тут же і зареєструватися в ЦЗ.

Розмір допомоги залежить від того, чи є підтвердження сплати соціального внеску за 6 місяців останнього року перед датою реєстрації в центрі зайнятості. Якщо людина платила страхові внески більше 6 місяців протягом року, то вона буде отримувати допомогу по безробіттю з розрахунку середньої заробітної плати із урахуванням страхового стажу та тривалості безробіття.

Якщо у людини менше шести місяців страхового стажу за останній рік, то тоді це буде мінімальна допомога - 544 грн. Якщо мова йде про виплати застрахованій особі (з урахуванням страхового стажу), то мінімально вона може отримати допомогу в розмірі 1 440 грн., а максимально - чотири прожиткових мінімумів (7 080 грн.)

- Як довго виплачується допомога?

- Період виплати допомоги безпосередньо залежить від статті звільнення. Тому кожен випадок розглядається окремо.

- Чи є в центрі зайнятості відомості про вакансії за кордоном?

- Служба зайнятості займається працевлаштуванням українських громадян в Україні. Що стосується працевлаштування за кордон, ми можемо працювати тільки за міждержавними договорами. Такий договір є між Ізраїлем і Україною.

- Яка середня зарплата по вакансіях, що ви пропонуєте нині?

- Середня зарплата, звичайно, невисока - близько 5 тис. грн. Є вакансії і з вищою зарплатою. Але треба пам’ятати, що вищі зарплати - вищі вимоги. Тому треба бути готовим до цього.

- Дякуємо за розмову.