Вулиця П.Кравчика
Вбиральня по вул. Будівельників
Вбиральня по вул. Процишина
Вулиця Будівельників
Дендрологічний парк
Дендрологічний парк

Виконавчі органи ради

Із 1 травня набули чинності зміни до закону

«Про житлово-комунальні послуги», які принесли для населення багато нововведень. Так, ми вже розповідали про те, що за несвоєчасну оплату комунальних послуг споживачам нараховуватимуться пені, а постачальникам послуг зможуть «відключати» абонентів.

Але зараз в соцмережах і в деяких ЗМІ почали активно розповідати, що новий закон забороняє встановлення бойлерів і котлів для автономного опалення.

Журналісти розпитали юристів про те, чи правда те, що доведеться відмовлятися від бойлерів.

Що написано в законі

В оновленому законі прописано чимало нововведень, які встигли спантеличити своєю неоднозначністю. Щоправда, в тексті закону все ж не згадується про пряму заборону на використання бойлерів і котлів для автономного опалення, а паніка була викликана постами в соціальних мережах і фейковими новинами.

У законі ж написане наступне: «У багатоквартирних будинках, в яких на день набрання чинності цим Законом не менше половини квартир і нежитлових приміщень відокремлені (відключено) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов’язані, але мають право виключно за власним рішенням, у встановленому порядку відокремити від них квартиру або нежитлове приміщення і влаштувати систему індивідуального теплопостачання в такій квартирі чи нежилому приміщенні».

Простими словами - бойлер і котел, як і раніше, можна встановлювати. Обмеження є тільки на відключення від централізованої подачі тепла і води.

«Про заборону на встановлення бойлерів і котлів в Законі не згадується, а паніка в мережі спровокована елементарним перекручуванням фактів. Ви можете спокійно встановлювати бойлери та котли, але відключатися від централізованого теплопостачання ви маєте право за умови, що половина квартир вашого будинку вже відключені від системи. Тому, не варто вестися на масову паніку і викидати куплені бойлери», - пояснила юрист К.Горішня.

Інна Власенко, адвокат, додає, що у закону, до того ж, немає зворотної дії, і навіть у тому випадку, якщо б у ньому говорилося про заборону бойлерів і котлів, це б не поширювалося на тих, хто їх встановив.

«Бойлери можна встановлювати і використовувати, як і раніше. Крім того, технічно проконтролювати таке встановлення неможливо»,- каже І. Власенко.

Вона також додала, що, згідно з нормами закону, не допускається примусове відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, в багатоквартирних будинках в разі відключення від цих мереж інших власників квартир і нежитлових приміщень.

«Такі нововведення запроваджені для того, щоб зберегти систему опалення і гарячого водопостачання. Оскільки відмова частини мешканців будинку від отримання таких послуг призводить до розбалансування системи опалення будинку», - зазначила Власенко.

«Єдиною можливістю відключитися від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання буде відключення від таких мереж усім будинком. Але для цього потрібна згода всіх власників житлових і нежитлових приміщень.

На сьогодні центральним органом виконавчої влади не розроблений новий Порядок відключення окремих споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання», - коментує ситуацію Євген Ляшук, адвокат.

Чи можна заборонити бойлери

Варто звернути увагу і на те, що заборонити бойлери та котли - практично неможливо. Ну, тобто, заборонити можна, а ось проконтролювати - ні.

Водночас, в законі не прописані штрафи за самовільне встановлення котлів і бойлерів. Так, адвокат Євген Ляшук нагадує, що зараз покарання за незаконну «автономію» у вигляді котлів автономного опалення становить штраф для фізичних осіб від 17 до 51 грн., і для юридичних осіб - від 51 до 119 грн.

«Як і в випадку з самовільним відключенням від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, заборона самовільного встановлення бойлерів або штраф за таку установку повинен бути прописаний законодавцем в певних нормативних актах. У такому випадку контроль за такими незаконними установками побутових приладів може бути покладено на відповідного постачальника ЖКП. Однак не думаю, що це зупинить українців, які шукають альтернативу зношеним мережам і постійному підвищенню цін», - розповів Є.Ляшук.

Стосовно світової практики, то в деяких країнах взагалі немає такого поняття як центральне опалення. Наприклад, у Великій Британії жителі самостійно дбають про опалення. Зараз там хочуть відмовитися від газових конфорок і котлів і перейти, наприклад, на індукційні конфорки.

«Взагалі, якщо говорити про практику зарубіжних країн, то, наприклад, у Британії уряд оголосив, що з 2025 року в нових будинках будуть заборонені газові котли», - додала Катерина Горішна.

Центральне опалення майже відсутнє в Японії. Жителі найчастіше використовують для обігріву електричні кондиціонери і обігрівачі.

Як бачимо, заборона на встановлення котлів і бойлерів в інших країнах не надто поширена, та й в Україні її не існує. Тому не варто панікувати і думати про те, куди б подіти куплений бойлер або котел.